fbpx

İkiz Gebeliklerde Hamilelik Heyecanı

Bir kadının en büyük armağanı annelik duygusudur. Gebelik dünyada yaşayabileceğimiz en muhteşem duygudur. Hele ki çoğul gebelik yaşamak o muhteşem duygunun yanında akla yüzlerce soru getirmektedir. İlk akla gelen ikiz gebeliklerde hamilelik nasıl geçer sorusu olmaktadır. Öncelikle Rahim içerisinde bir bebek yerine iki bebek olduğunu bilmekteyiz. Yani bunun anlamı hamilelikte yaşanabilecek sorunların ikiye katlanması demekti. Ancak bu noktada sakın endişelenme☺. Bu konuda yapılan araştırmalar doğrultusunda edinilen bilgilerden yararlanarak süreci oldukça rahat bir şekilde geçirebilir ve gelecekte kuracağın oldukça güzel ve mutlu bir ailenin hayalini yaşayabilirsin. 

Yaşadığın durumu öğrenecek aile bireyleri, arkadaşlar veya komşular durumun heyecanını yaşamakla birlikte seni şüpheye düşürebilecek ya da endişe etmene neden olacak tutumlarda bulunabilir. Bunun yanı sıra çevrenizden canınızı sıkacak birçok yorum alacaksınız. Nasıl taşıyacaksın, Nasıl doğuracaksın vs.. Kulaklarınızı tıkayın. Zor bir durum ikiz gebeliklerde hamilelik nasıl geçer diyerek üzülmenize neden olabilirler.  

Çevreden gelecek her türlü tepki sizin canınızı sıkarken bebeğinizi de etkileyecektir. O yüzden kendinizi mutlu etmeye ve İkiz gebelikte yaşayabileceğiniz olumsuzlukları en aza indirmeye odaklanın. Bu hayat sizin ve muhteşem iki tane bebeğe sahip olacaksınız. Onlar sizin mucizeleriniz. O yüzden onlar ile geçireceğiniz her anın güzelliğini ve farklılığını düşünerek sürecin sorunsuz bir şekilde geçebilmesi adına çaba sarf edin, uzman kişilerden yardım alın ve sevdiğiniz şeyler ile vaktinizi geçirin ☺.

Çoğul gebelik tipleri arasında en sık rastlanılan durumlardan birisi olarak ön plana çıkan ikiz gebelik olayı genel gebelik türlerine göre oldukça düşük oranlarda yaşanmaktadır. Bu nedenle böyle bir durumla karşı karşıya kalan annenin kendini özel hissetmesi ve bu anların mutluluğunu negatif düşüncelere aldırmadan yaşayabilmesi çok önemlidir.

Bu süreçte birden fazla bebeğe aynı zaman dilimi içerisinde bakabilmenin ekonomik ve pratik olarak zor olacağını söyleyen teyzeler olacaktır. Bizim zamanımızda hazır bez yoktu diyen teyzelere artık Hazır bezin Olduğunu da hatırlatmayı unutmayın ☺. Ayrıca hazır mama ve diğer bebek ekipmanlarında da birçok alternatifin insanların kullanımına sunulduğunu göz ardı etmeyin. Önemli olan sizin ve ailenizin mutluluğu ve de bebeklerinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ile birlikte sorunsuz bir büyüme dönemi geçirmesi. 

Aile hikayenizde akrabalarınız arasında geçmiş dönemlerde ikiz gebelik durumu yaşayan kişiler varsa sizin de benzer durumlar ile daha çok karşılaşacağınızı unutmayın ve bu bireylerin ikiz gebelik sürecinde edindiği deneyimler ile ilgili pozitif kararlar almanızı sağlayacak bilgiler öğrenmeye çalışın. 

Normal yollar ile çocuk sahibi olamayan ve bu nedenle tüp bebek yöntemi deneyen kişilerin ikiz gebelik hadisesini yaşaması oldukça sık görülen bir durumdur. Eğer siz de bu yöntemle çocuk sahibi oluyorsanız durumun bu tedavi yönteminden kaynaklanabileceği ihtimalini de düşünün ve sizin özel hissetmenizi sağlayacak bu durumla ilgili herhangi bir endişe ve strese kapılmadan keyfini çıkarmayı deneyin☺.

İkiz Gebeliklerde Hamilelik Esnasında Yaşayacağınız Sorunlar

Yanıt arayacağımız en büyük soru ikiz gebeliklerde hamilelik nasıl geçer sorusu olacaktır. Bir çok sorunla karşılaşacaksınız. Tek bebeğe göre çoğul gebeliklerde bu sorunlar artmaktadır. Gebelik sürecinde yaşanan sıkıntılar kişiden kişiye değişmektedir. Bazı gebeler hiç bulantı yaşamazken bazılarının bulantı nedeni ile hayat standardı düşmektedir.  Peki, ikiz gebeliklerde bu durumlar nasıl gerçekleşir;

  • Bulantı daha erken dönemlerde ortaya çıkar . Ve daha fazla ve şiddetlidir. Erken dönemde oluşan bulantı hissi akla ikiz gebeliği getirebilir. 
  • Uyku ve yorgunluk hissi daha fazla yaşanabilmektedir. Bu nedenle anne adayının bu süreç içerisinde kendisi yoracak işlerden uzak kalması ve dinlenmeye yeterince vakit ayırması gerekmektedir. 
  • Gebeliğin ilerleyen aylarında Aminos sıvısının daha fazla olması ve bebeklerin büyüme nedeni ile oluşan basıdan kaynaklı anne adayının nefes darlığı ve yürüme güçlüğü problemleri artmaktadır.
  • Hamlelikte kansızlık yaşamayanımız neredeyse yoktur. İkiz annelerinde Bu durum iki kat artmaktadır. Bulantı dönemi geçer geçmez doktor tavsiyesi ile kan ilacı takviyesine başlamalısınız.
  • Tekil hamilelik durumuna göre ikiz gebelikte aşırı kilo alma olasılığı da yüksek seviyelerde bulunabilmekte olup bu duruma karşı da özel önlem alınması ve doğru gıdalar ile beslenilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir. 
  • Aşırı kilo alımı hem anne adayının hem de bebeklerin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilmekte ve sürecin çok koşullar altında devam etmesine sebep olabilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak beslenme hususunda küçük kaçamaklar yapın ve aşırıya kaçmayın.
  • Çoğul gebeliklerde erken doğum riski fazladır. İkiz gebeliğin ortalama gebelik süresi 36 hafta civarıdır. Bu nedenle bebek bekleyen anne adayların hamileliğin ilerleyen süreçlerinde stresten uzak durarak hazırlıklı olması gerekmektedir. 
  • Hem anne hem de bebeklerin sağlığı için Sezaryen ile doğum tercih edilmektedir. Sezaryen doğum işleminin sorunsuz geçebilmesi adına alanında uzman ve tecrübeli personellerin görev yaptığı sağlık kuruluşlarını tercih edin. 
  • Doğum sonrası ortaya çıkabilecek Serebral Palsi ve Kaybolan İkiz Sendromu gibi hastalıklara karşın uzman doktorlara muayene olun ve olası durumların erkenden teşhis edilebilmesi adına gereken testleri yaptırın. 
  • İkiz gebelik durumlarında düşük yapma olasılığı daha yüksek bir noktada olduğu için bu duruma karşı da doktorunuzdan tavsiyeler edinmeniz sizin ve bebeklerinizin sağlığı için faydalı bir hamle olacaktır. 

Bu sorunların tamamı tek bebek taşıyan anneler için de geçerlidir. Ama siz çok daha özelsiniz iki cana birden hayat veriyorsunuz ve muhteşem ötesi bir deneyim yaşayacaksınız. Yapmanız gereken tek şey anın tadını çıkartmaktır. Aklınızdan sürekli ikiz gebeliklerde hamilelik nasıl geçer sorusu geçerken siz nasılsa zaman geçiyor bu anın tadını nasıl çıkartabilir demelisiniz. Gecenin bir yarısı kış ayında canınız kavunun yanında çilek de çekebilir ☺ unutmayın siz iki kat anne adayısınız buna hakkınız var. O yüzden isteklerinizi zamanında dile getirin ve eşinizin de bu süreç içerisinde büyük bir hassasiyet ile birlikte size yardımcı olmasını sağlayın☺.

Beslenmenize özen gösterin ve gerekli olduğunu düşündüğünüz durumlarda diyetisyen yardımı alarak bebeklerinizin de sağlıklı bir şekilde beslenebilmesini ve vücut direncinizin yüksek olmasını mümkün hale getirin. Böylece ikiz gebelik sürecini çok daha rahat koşullar içerisinde geçirebilme konusunda yardım alabilmiş ve doğru bir şekilde yönlendirilmiş olacaksınız. Ayrıca süreçte yaşanan sıkıntılardan daha az bir biçimde etkilenerek hem kendi bünyenizin hem de bebeklerinizin sağlığını istenilen şekilde koruma şansı elde edeceksiniz. 

İkiz Gebeliklerde Hamilelik Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli

Gebelikte kaç bebek beklenirse beklensin düzenli kontrol şarttır. Anne adayının demir, folikasit, kan şekeri, tansiyon, Kalsiyum… Gibi bir çok testini düzenli olarak yaptırması gerekmektedir. Bu rutin kontroller İkiz bebek anneleri için daha sık aralıklarla tekrarlanmalıdır. Normal gebeliklerde ayda bir yapılan kontroller çoğul gebeliklerde mutlaka 15 günde bir, son aylara doğru haftada bir yapılmalıdır. 

Bebekleriniz ve sizin sağlığınız için verilen vitamin takviyelerini düzenli kullanmanız çok önemlidir. Vitamin testlerinde ortaya çıkabilecek düşük değerler halinde bu takviyeleri ilaçla almanın yanı sıra beslenme düzenini de bu doğrultuda değiştirme seçeneğinizin elinde olduğunuzu unutmayın☺. Genel olarak doktorlar tarafından hastaya özel olacak şekilde hedef kilo rakamları belirlenmektedir. Bu hedef kilo rakamları ile ilgili herhangi bir endişe ve paniğe mahal vermeden hedefi mümkün olduğunca tutturmaya yönelik çaba sarf edin.

İkiz Gebeliklerde Hamilelik Esnasında Nelere Dikkat Etmeli

Eğer çalışan bir anne adayı iseniz ikiz bebekleriniz için 28. Haftadan sonra çalışmaya ara vermeniz gerekebilir. Kendinizi dinç hissetseniz bile bol bol dinlenmelisiniz ve önlem almayı ihmal etmemelisiniz. Siz bunu sonuna kadar hak ediyorsunuz. Bel ve boyun bölgesi ağrılarınızı hafifletmek için dinlenirken sağ ve solunuza minder ve yastıklarla destekler koymayı unutmayın. 

Ayaklarınızı uzatıp ne kadar muhteşem bir insan olduğunuzu düşünün. Kendinize mümkün olduğunca iyi davranır ve yorucu hal ve hareketlerden kaçınırsanız sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesini mümkün hale getirebilirsiniz. Bu doğrultuda işveren ve iş arkadaşları ile görüşerek size yardımcı olmalarını ve anlayış göstermelerini sağlayın. Bu şekilde her şey çok daha kolay ve keyifli geçecek, süreci sorunsuz bir şekilde tamamlayarak her anın tadını tutkuyla yaşama şansı elde edeceksiniz. Unutmayın ki bu özel anlar insanın başına her zaman gelmez ve gelecekte tutkuyla anılır. Dolayısıyla bu süreci ne kadar keyifli ve pozitif bir şekilde tamamlarsanız gelecek için o kadar güzel sonuçlar elde etme şansına sahip olursunuz. Eğer iş hayatında yer almayan bir anne adayı iseniz ev ortamında size daima destek olacak ve süreci çok daha kolay bir şekilde bitirmenizi sağlayacak aile bireyi veya arkadaşlardan yardım almayı tercih edebilirsiniz. 

Kendinizi çok yormayacak şekilde günlük kısa yürüyüşler yapın. Bu hem kendinizi mutlu etmenizi sağlayacak hem de sağlığınıza iyi gelecektir. Doktorunuza bu konuda danışmanız da önemli. Doktorunuz ayağa kalkmanızı yasakladıysa yürüyüş tabii ki sizin için yanlış bir seçim olabilir. 

Durumları özel olan hastalar için yapılan muayene ve tetkikler ile birlikte doktorlar tarafından çeşitli kısıtlamalar getirilmekte ve bu hastalara ekstra uyarılar yapılabilmektedir. İkiz gebelikte hamilelik nasıl geçer o zaman derseniz kitap okuyabilirsiniz. Bu dinlenme sürecinde okuyacağınız kitaplar bilgi hazinenize yeni cevherler katacaktır. Kendinizi yormadan yapabileceğiniz hobiler ile birlikte hem kişisel gelişim sağlayacak hem de ikiz gebelik sürecinin neden olduğu heyecan ve stres anlarından bir nebze de olsa uzaklaşma şansı elde edersiniz☺. 

Aile bireyleri ile geçirilecek keyifli ve hoş sohbetler, ev ortamında ilgi duyduğunuz türde yer alan filmlerin izlenmesi gibi alternatifler de can sıkıntısının önüne geçebilme ve stresten uzak kalma adına uygulanabilecek diğer etkinlik seçenekleri olarak size uygun gelecektir. 13.haftanın bitiminden itibaren yapılacak kontroller ile birlikte bebeklerinizin cinsiyetini öğrenebilme şansını elde edeceksiniz ve mutluluğunuz daha da artacak☺. Onlar ile ilgili yapılacak alışverişler ve ev ortamındaki dekorasyon çalışmaları sizin pozitif düşüncelere yönelmenizi sağlayacak ve keyfinizin daha da artmasını mümkün hale getirecektir.

Erkek ve kız bebeklere özel olarak hazırlanan kıyafet, oyuncak ve dekorasyonlar ile ilgili olarak yapılacak alışveriş işlemleri hem sizin hem de aile bireylerinizin ikiz gebelikten duyacağı mutluluğun daha da artmasını sağlayacak☺. Unutmayın ki hayatınıza giriş yapacak 2 bebek aile bağlarınızın daha güçlü hale gelmesini sağlayacak ve aradaki sevgi bağının artmasına katkı sunacaktır. Anne olmanın vereceği sorumluluk ve tutkuyla birlikte bu özel hissi yaşamak sizin pozitif bir şekilde düşünmenizi sağlayacak bir diğer etmen olacaktır. Yapılacak doktor kontrolleri ile birlikte ultrason ekranında bebeklerinizin gelişimi görmek ve kalp atışlarının seslerini duymak annelik güdülerinizin artmasını ve mutlu hissetmenizi sağlayacak☺. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
halkalı escort esenyurt escort esenyurt escort sohbet hattı sohbet hattı seks hikaye