Hafta Hafta Gebelik

Hamilelikte İlk Hafta (1.Hafta Gebelik)

Evet o muhteşem haberi aldınız 🙂 Belkide sizin için en önemli ve en duygusal gebelik haftası. Bu hafta genelde hayaller kurarak geçer. Acaba kız mı erkek mi? Bana mı benzicek babasına mı? Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda zaten psikolojik olarak değişimler yaşıyacaksınız. İlk haftalarda gebeliği öğrenmek biraz daha zordur. Bunun nedeni ise henüz hormonların yeterince yükselmemesidir. Gebelik genellikle 3 -4 haftaları arasında öğrenilir.

İlk hafta bebeğiniz rahmine yerleşmeye başlayacaktır. Bu nedenle halk arasında yerleşme ağrısı ve yerleşme kanaması olarak bilinen sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Çok nadir de olsa bu hafta göğüslerinizde ağrı, yorgunluk ve bitkinlik hissedebilirsiniz. Bunlar gebelikte erken belirtiler olarak adlandırılır. Ayrıca östrojen ve progesteron hormonlarınız da yükselmeye başladığından ani ruh değişimleri yaşayabilirsiniz. Yumurtlama sürecine giren vücudunuzun sıcaklığı düşer. Fakat yumurtlama süreciniz bittiğinde tekrar düşer. Döllenen yumurta rahminize yerleşmek için belli bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu haftalarda normalinden biraz fazla üşüyebilirsiniz.

İlk haftalarda çoğu anne adayı mide bulantısı yaşamaktadır. Halsizlikle birlikte gelen bu bulantılar sizi biraz yorabilir ama bu geçici bir süreçtir. Genellikle 3 – 4 aylarından sonra geçer. Çok nadir de olsa bazı anne adayları hamileliğin son günlerine kadar bu sıkıntıları yaşarlar. Bu süreçte bol bol dinlenmeye çalışın. Mide bulantınız içinse sık sık ama az az yemek yiyin. Sabahları yataktan kalkar kalkmaz tuzlu kraker yiyerek bu mide bulantılarınızı biraz azaltabilirsiniz.

İlk Hafta Gebelikte Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hamileliğiniz boyunca spor yapmanızda hiç bir engel bulunmamaktadır. Hatta spor yaparsanız daha rahat bir hamilelik ve doğum geçirirsiniz. Tabiki bu sporu fazla abartmamalısınız. Kendinizi zorlamıcak ve yormayacak harekenler yapmalısınız. Zorlandığınız işleri yapmamalı ve kesinlikle ağırlık kaldırmamalısınız. Bebeğiniz bu haftalarda kendine yer edinmeye çalıştığından en ufak bir zorlanma bebeğinizi riske sokabilir. Bu haftada vitamin ve folik asit kullanımına başlamanız gerekmektedir. Eğer hap olarak kullanmak istemiyorsanız folik asit içeren yiyecekler tüketmelisiniz.

Sigara içiyorsanız kesinlikle bırakmalısınız. Sigara ile birlikte kafein alımınızıda azaltmalısınız. Kahve ve çay yerine bol bol su içebilirsiniz. Su içmek hem vücudunuza hem de süt kanallarınızın dolmasına yardımcı olur. Hamilelik boyunca günlük yürüyüşler yaparak kontrollü kilo alabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş yapmak doğumunuzu da kolaylaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir