Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Acıkma

Hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte kadınların fiziksel ve ruhsal değişimleri başlamaktadır. Hamileliğin başlaması ile birlikte kadınların vücudundaki hormonların seviyesi de artmaktadır. Hormonlarda görülen değişimler mide bulantısı veya aşırı yeme hissi olarak kendini hissettirmektedir. Bebek özellikle hamileliğin 4. haftasından sonra büyümeye başlamaktadır. Bebeğin büyümeye başlamasından sonra anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Hamileliğin ilk ayından itibaren beslenme planı hazırlanması düzenli ve dengeli beslenme açısından önemlidir. Beslenme listesini sağlıklı ve doğal yiyeceklerle düzenlemek gerekmektedir. Bu dönemde özellikle hamur işlerinden ve aşırı yağlı gıdalardan olabildiğince az tüketmek gerekmektedir. Aşırı kilo yapıcı gıdalardan ve hazır gıdalardan olabildiğince uzak durmak gerekmektedir. Normalde anne adaylarının hamilelik sonuna kadar alması gereken kilo aralığı 10 ile 12 kilo arasıdır. Bundan fazlası ya da azı hem anne hem bebek sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hamilelikte acıkma hissi sürekli görülmekte ve büyük ölçüde kilo almaya neden olmaktadır.

Hamilelikte Acıkma Hakkında

Hamilelik boyuncu karnın büyümesi ve kilo alma nedeniyle kadınların fiziksel görüntüsünde farklılıklar başlamaktadır. Hamilelikte acıkma hissi ile birlikte gece gündüz bir şeyler yeme isteği oluşmaktadır. Hamilelikte kilon almanın önüne geçmek için düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında hafif egzersizler yapmak gerekmektedir. Bu egzersizler hareketsiz kalan vücut için iyi gelmektedir. Hamileliğin ilk aylarında mide bulantıları görülmektedir. Artan mide bulantıları yemek iştahını kesmektedir. Hamileliğin 6. ayından itibaren mide bulantıları yerini acıkma hissine bırakmaktadır. Her acıktığında istediği kadar yemek yiyen anne adayı kaçınılmaz şekilde kilo almaktadır. Bu nedenle bu dönemde beslenme planı oluşturmak gerekmektedir. Düzenli plan ile beslenen anne bir süre sonra bu düzene alışmaktadır.

Hamilelikte Neden Acıkma Hissi Oluşur

Hamilelik boyuncu yapılan kontrollerde anne ve bebeğin sağlık durumları kontrol edilmektedir. Hamileliğin ayına göre beslenme düzeni oluşturmak gerekmektedir. Hamilelik sürecini yaşayan tüm anne adayları birden acıkma hissini iyi bilmektedir. Hamilelikte acıkma hissini oluşturan nedenler:

 • Bebeğin büyümesi, anne karnında büyüyen bebekle birlikte beslenme ihtiyacı artmaktadır. Hamileliğin 3. ayından itibaren büyüme daha hızlı gerçekleşmektedir. Haliyle annenin açlık hisside artmaktadır.
 • Hamilelikte bebeğin beslenmesi tamamen anne yoluyla yapılmaktadır. Bu nedenle sürekli besin ve sıvı ihtiyacı artmaktadır. Fazla tüketilen sıvı açlık hissi oluşturmaktadır.
 • Alınan besinlerin çiğnenmeden tüketilmesi çabuk acıkmaya etkendir. Bu nedenle anne adayı besinlerini yavaş ve iyi çiğneyerek tüketmelidir. Çünkü insanlar yemeğe başladıktan 15- 20 dakika sonra tokluk hissine ulaşabiliyor.

Hamilelikte Açlık Hissinden Kurtulmak İçin

Hamilelik boyuncu açlık hissi yoğun şekilde yaşanmaktadır. Hamilelikte acıkma hissini bastırmak için:

 • Yemek sıklığı arttırılmalıdır. Günlük 3 öğünün arasına farklı öğünler eklemek gerekmektedir. Oluşturulan yeni öğünlerde hafif ve sağlıklı gıdalar tüketmek gerekmektedir.
 • Sıvı alımına dikkat edilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan sıvı karşılanmadığı zaman yerini açlık hissine bırakmaktadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında su sıvı ihtiyacını karşılamak gerekmektedir.
 • Aşırı baharatlı ve tuzlu yemeklerden kaçınmak gerekmektedir. Bu tür gıdalar açlık hissini tetiklemektedir.
 • Günlük düzenli egzersiz yapmak açlık hissi bastırabilmektedir.
 • Sağlıksız gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun yerine evde hazırlanmış içecekler tercih edilmelidir. Böylece hem açlık hissi bastırılmakta hem de kilo almanın önüne geçilmektedir.
 • Açlık hissini bastıran bitkiler tercih edilmelidir.
 • Beslenme planının dışında aşırı yemek yemenin önüne geçmek için ev içinde yapılacak farklı uğraşlar bulmak gerekmektedir.
 • Aniden gelen açlık hissini bastırmak için her zaman hafif atıştırmalık gıdalar bulundurmak gerekmektedir. Fındık, ceviz ve fıstık gibi atıştırmalık gıdaları hamilelik boyunca tüketmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir