fbpx
Bebek Sağlığı

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Öncelikle Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır? sorusuna yanıt vermeden, bıngıldak nedir? tam olarak bilmek gerekiyor. Anne ve babaların korktuğu bıngıldak bebekler için oldukça önemli. Yıllardır bıngıldak hakkındaki söylentiler doğal olarak bebeğin ailesinin daha hassas olmasına neden oluyor. Fakat bıngıldak söylediği gibi çok çabuk zarar gören bir bölge değildir. Tabi ki bebeğin gelişiminde büyük önem taşır ve beyni koruyan önemli faktörlerden biridir. Bıngıldak bebeğin kafasının üst kısmında bulunan, kemiklerin birleşmediği noktadır. Kemikler yetişkinlerde tamamen birbirine kenetlenmiştir fakat bebeklerde henüz bu kenetlenme olmaz. Yumuşak kemiksi bir dokudur.

Bıngıldak Ne İşe Yarar?

Öncelikle doğumun daha kolay olmasını sağlamaktadır. Bebek doğum kanalından geçerken kafatası esnemektedir. Böylece bebeğe hiçbir zarar gelmeden anne rahminden çıkabilir. Doğumdan birkaç saat sonra ucu sivri olan kafatası yeniden normal haline döner. Fakat bebeğin en hızlı şekilde gelişim gösterdiği zamanlar doğumdan birkaç ay sonrasıdır. Çocuklarda gelişim bebeğin ilk doğduğu andan itibaren aynı hızla gerçekleşmez yavaşlayan bir süreçte devam eder. Bu süreçte ise en büyük payı beyni alır. Beyin büyüdüğü zaman kafatası ile karşılaşmaması gerekmektedir. Böylece bıngıldak beynin büyümesi için gereken esnekliği vermektedir. Bıngıldağın kapanması ile beynin büyüme oranı hemen hemen son bulur.Bıngıldağın erken kapanması ise kafanın büyümesine engel olurken aynı zamanda beyin gelişimini de sekteye uğratmaktadır. Bebeğin kafatasının büyümesinin nedeni beynin içeriden yaptığı basınçtır. Bıngıldaklar olmadan beyinin verdiği basınç kafatasını büyütememektedir.

Şimdi gelelim Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır? sorusunun yanıtına; aslına bakarsanız bebeklerde 4 adet bıngıldak bulunmaktadır. Bunlar iki ile üç ay arasında kapanır. Bu bıngıldaklara daha fazla ihtiyaç olmaz. Hemen kafasının önünde olan, alnının üzerinden başlayan bıngıldak ise altıncı aydan itibaren kapanmaya başlar. Fakat bebek on sekiz aylık olana kadar bu süreç devam eder. Yani yaklaşık 12 ay boyunca önde bulunan bu bıngıldak yavaş yavaş kapanır ve kemik dokusu haline gelir. Önde bulunan bıngıldak bebeğiniz dört aylıkken ya da önce kapanması tehlikelidir. Hemen bir doktora götürmelisiniz demektir.Arka tarafta bulunan bıngıldak ise çok daha küçüktür. Bebeğiniz üç aylık olduğu sıralarda kapanır. Bu bıngıldağın geç kapanması da erken kapanması kadar problemdir. Böyle bir durumda da bebeğinizi bir doktora götürmeniz gerekmektedir.

Bıngıldak Zarar Görür Mü?

Aileler genellikle kulaktan doğma bilgilerden dolayı bıngıldağın dokunulmayla bile zarar göreceğini düşünür. Fakat bıngıldağa dokunmaktan ya da yıkamaktan herhangi bir zarar gelmez. Bıngıldağın alt kısmında oldukça sağlam bir zar tabakası bulunmaktadır. Bu zar beyni aktif şekilde korumaktadır. Çarpma, vurma gibi durumlarda dahi bıngıldak darbeleri çoğu kez emer ve beyni korur. Kısaca zorla bıngıldağa bir zarar verilmedikçe herhangi bir zarar görmez. Fakat yine de dikkatli olmakta yarar var.Genellikle bebekler ishal olduklarında bıngıldakta çökme görülebilir. Bunun sebebi bebeğin susuz kalmasıdır. Doğal olarak bebeğe su vermek gerekmektedir. Fakat bıngıldak şişik duruyorsa bu kafasının içerisinde basıncın fazla olduğunun işaretidir. Bebeğinizi hemen bir doktora götürmeniz gerekmektedir.

Bıngıldağın Kapanmasını Geciktiren Nedenler

Genellikle aileler Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır? sorusunun cevabın merak ederler. Fakat bıngıldağın kapanmasını geciktiren bazı nedenler vardır. Bu nedenler;

  • Bebeğin beslenme yetersizliği. Eğer bebeğinizi nasıl beslemeniz gerektiği konusunda fikriniz yoksa kesinlikle doktorunuza başvurun.
  • D vitamini eksikliği. Bebeğin kemiklerinin gelişmesinde D vitamini oldukça önemlidir. Takviye yapılması gerekmektedir. Fakat doktorunuza danışmadan herhangi bir şekilde takviye uygulamayın. Öncelikle D vitamininin ne oranda olduğunu öğrenmeli ve doktorunuzun söyleyeceği tavsiyelere birebir uymalısınız.
  • Tiroit bezinin yetersiz çalışması
  • İskelet gelişim bozukluğunu içeren sendromlar

Beynin basıncını arttıran ve bebeğin kafa tasını genişlemeye zorlayan durumlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı