fbpx

Bebeğinizi Kolay Uyutmanın Yolları Nelerdir?

Bebeğinizin kolay uyuması ve deliksiz bir uyku çekmesi çok önemlidir. Hem onun için hem de ev halkı için. Bebeğiniz uyumalı ki sizde uyuyabilesiniz. Uyku büyüme, gelişme ve vücudun kendisini yenilemesi için gerekli bir ihtiyaçtır. Bebeğiniz uykuya dalmada veya deliksiz uyumada güçlük çekiyorsa vay halinize ☹ Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları nelerdir, var mı diyorsanız, var tabii ama işe yarayacak yöntemi siz deneyip bulmalısınız. Öncelikle söylemek gerekir ki her bebeğin ve her evin koşulları farklılık gösterdiği için her bebeğin kolay uykuya dalma yöntemi de farklılık gösterir. Bebeklerinin uykuya dalmasını sağlamak için anne-babalar neler yapmaz ki?

İşe Yarayan Bebek Uyutma Yöntemi

Bebek büyüten annelerin hepsi bilir ki hiçbir uyutma yönteminden mucize beklememek gerekir. Çünkü her evin ortamı, bebeğin durumu, koşullar birbirinden farklıdır. Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları nelerdir sorup soruştururken bir anne bana bunu dedi bu yöntemler mutlaka uyuması lazım diye düşünmemek lazım. Bir bebekte işe yarayan yöntem diğerinde işe yaramayabilir. Fakat alınacak tavsiyelerden biri tam sizin bebeğinize göre bir yöntem de olabilir. Bundan dolayı işe yaramış bebek uyutma yöntemlerini bilmekte ve uygulamakta fayda vardır. Tabi bebeğinizi zorlamamak şartıyla yoksa uyutacağım derken daha uzun süre uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Burada size aktaracağım yöntemler ve taktikler çeşitli doktorlar, uzmanlar ve annelik duygusunun karışımından elde edilmiştir. Çok farklı bebeklerde etkili olduğundan önemsenmesini sizin faydanıza olacaktır.

Uyku her yaşta insanın fiziksel bir ihtiyacıdır. Uyku uyumayan kişi dinlenemez, kafasını toplayamaz, kendini hasta hisseder. Uykusuzluğun her yaşta kişisel özelliklere bağlı çeşitli sebepleri vardır. Büyük insanlar uykusuzluklarına kendileri çözüm bulabilir. Fakat bebeklerimizin uyku problemlerine biz annelerin çözüm bulması gerekir. Bebeğim neden uyumuyor diye sorguladığınızda kendinizin uyuyamama nedenlerinizi aklınıza getirin. Bebek bu kafasına bir şey takacak hali olmadığına göre daha çok fiziki nedenleri düşünmek daha doğru olacaktır. Yorulduğunuzda mı daha iyi uyursunuz yoksa boş oturduğunuzda mı? Karnınız açken mi yoksa yokken mi? Işıklar açıkken mi yoksa kapalıyken mi? Bu soruların cevabını verdiğinizde bebeğinizi kolay uyutmanın yolları nelerdir sorusuna neden olan problemlerin bazılarına ulaşabilirsiniz.

Bebeğinize Uyku Rutini Oluşturun

Yeni doğan bebeklerde uyku hormonu (melatonin) salgılanmaz, bu yüzden bebekler ne zaman uyumaları gerektiğini bilmezler. Yaklaşık üç aylık olduktan sonra melatonin hormonu salgılanmaya başlar. Melatonin karanlıkta salgılanan bir hormon olduğu için uyanık olduğu zamanlarda bebeği ışıksız bir ortamda bırakmamak gerekir. Uyku zamanında da karanlık bir ortam seçilmelidir. Bebekler yaklaşık altı aylık oluncaya kadar uzun süreli uyuyamazlar. Altı aylık olduktan sonra bebek odasında düzenli bir uyku rutini oluşturmanın tam zamanıdır. Bebeğinizi kolay uyutmanınyollarınelerdirbulunmaya çalışırken öncelikle kendinizi düşünün. Yani kendi uyku rutininizi düşünün ya da sizi nelerin uyutmadığını, işinize yarayacak ☺

 • Evde yaşayanlar uyanıksa ve evin içinde geziniyorlarsa
 • Elektronik aletler ve ışıklar açıksa
 • Çok fazla gürültü varsa
 • Çok sıcaksa veya soğuksa
 • Karnınız açsa veya çok toksa
 • Tuvalet veya su ihtiyacınız varsa siz uyuyabilir misiniz?

Biz büyüklerinde uyku rutinleri vardır. Kimimiz uykudan önce ılık bir duş alır, kimimiz kitap okur, kimimiz televizyon seyrederiz. Bebeğiniz altı aylık olduktan sonra ona odasında yumuşak bir ses ile loş bir ışıkta kitap okumaya başlayarak bir uyku rutini oluşturabilirsiniz.

Uyku Düzenini Yakalamak Ne Kadar Sürer

Bebeklerimizin de bizim gibi bir insan olduğunu, fiziki ve bedensel bazı konularda aynı durumda olduğumuzu bilmemiz lazım. Uyku konusunda biz anneler bazen fazla sabırsız olmaktayız. Bizim sabırsızlığımız, hemen uyusun da işime bakayım düşüncelerimizi bebeklerimiz hissetmektedir. Bizdeki gerginlik ona yansımakta ve bebeğimiz uyumamak için direnmektedir. Ne kadar kabul etmek istemesek de biraz kendimize da bakmamız şarttır. Mesela bazen aman gece sık sık uyanmasın diye akşamdan bebeğimizi tıka basa doyururuz. Patlayacak kadar tok bir insan nasıl uyuyabilir? Nasıl ki çok tokken biz uyuyamayız bebeğimiz de uyuyamaz. Üşür korkusuyla sıkıca ve fazla giydirmek de bebeğimizin uyumama nedenleri arasındadır. 

Bazen aile büyüklerimizden bazen çevremizden aldığımız tavsiyelerle bebeğimizin uyku düzenini sağlamaya çalışırız. Fakat bu her bebekte işe yaramaz. Yapmamız gereken bebeğimizi ilk doğduğu andan itibaren uykusunu belli bir düzene oturmaktır. Doğal olmayan uyku beklentisi yerine, azimle, sabırla, kararlılıkla en fazla 2 hafta dayandığımızda her şeyin daha iyiye gittiğini göreceğiz. 

Uykuya Geçmeyi Kolaylaştıracak İpuçları

Bebeğinizin nasıl olursa olsun uyusun, dediğiniz dönemleri olabilir. Ancak önemli olan uykuya kendi kendine dalmasını sağlayacak yöntemleri geliştirmek ve uyku düzeni oluşturmaktır. Bebeğinizi kolay uyutmanın yollarınelerdir,denince akla gelmesi gereken budur.

 • Uykudan önce ılık bir duş ve ufak bir masaj bebeğinizi sakinleştirecektir.
 • Kullandığınız nevresim ve pijamaların kumaşlarına ve yıkamak için kullandığınız deterjana dikkat edin. Bebeğinizin cildinin çok hassas ve kolay tahriş olabileceğini unutmayın.
 • Uykuya geçmeden önce bebeğinizi yatağına yatırın.
 • Loş bir ortamda ona ninni söyleyebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Yumuşak bir sesle konuşabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca uyku saatlerini değiştirmeyin. Bence bebeğinizi kolay uyutmanınyollar nelerdir, dendiğinde verilecek ilk cevaplardan biridir
 • Uyku saatinden yaklaşık iki saat önce karnını doyurun. Kendiniz yatmadan öncede emzirebilir veya biberon ile besleyebilirsiniz. Bebeğiniz bu durumda acıktığı için uyanmayacaktır.
 • Uykudan önce altını değiştirin ama uyurken çok gerekli değilse bezini değiştirmeyin. Bu işlem onu uyaracaktır.
 • Bebeğinizi yatağına yatırdıktan sonra onunla göz teması kurmamaya çalışın, agucuk, gülücük yapmayın bunlar onu uyaracaktır. Elini tutabilir, saçını okşayabilirsiniz.
 • Uykudan önce etraftaki uyaranları azaltın. Oyuncakları toplayın, ışıkları azaltın, ev halkını daha sessiz aktivitelere yöneltin.

Uykuya Hazırlık Aşaması

Yorulan, enerji harcayan bebekler daha çabuk uykuya geçer. Bunun için bebeğinizin gün içinde yeterince emeklemesi, oyuncaklarıyla oynaması, parka götürülmesi enerji harcaması için güzel yöntemlerdir. Çok fazla yormamak önemlidir çünkü bizler gibi bebeklerde çok fazla yorulduğunda huysuzluk yaparlar ve uykuya geçmeleri zor olur. Oynatın ama çok yormayın.  

Uyku saatinden en az 2 saat önce bebeğinizin karnını güzelce doyurun. Uyku saatine yakın yemek yediğinde bebeğinize enerji olacaktır ve uyumayacaktır. Aynı zamanda hazımsızlık ve gaz problemleri de uykusuna engel olur. Uyku saatinden en az 1 saat önce oda ışığı, televizyon gibi dış uyarıcıları kapatın. Oyuncakları toplayıp evin sessizleşmesi bebeğinizin uyku pozisyonuna girmesini hızlandırır. Pasif uyku öncesi diye isimlendirilen uyumadan önceki 1 veya yarım saat içinde bebeğinizi fazla yormayan kitap okuma, masal anlatma gibi hafif aktiviteler yapılabilir. Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları nelerdir sorununda bebeğe uyku sinyallerinin verilmesi önemlidir. Uyku sinyalleri arasında, bebeğinizi yatak odasına götürme, uyku tulumunu giydirme vardır. Bebeğinizin üstüne örtü örtüp, başını okşayın, kucaklayın, sevildiğini hissettirin ki mutlulukla uykuya dalsın.

Uykuya Geçiş Aşaması

Bebeğinizin uyumasını hedeflediğiniz saatten 10 dakika önce, odanın ışıklarını kapatın, her zaman içtiği kadar biberonla süt verin veya emzirin ve uykuya geçişini sağlayın. Bazı uzmanlar bebeğin uyumak üzereyken beslenmesini doğru karşılamaz. Fakat bebeklerin bazısı da ancak emzirilerek uyumaktadır. Annemiz hangisinin doğru olacağını deneyerek karar vermelidir. Biberonla sütünü içerken bebeğinizin arkasına yastık koyun ki genzine kaçmasın. Biberonundaki süt bitince arkasındaki yastığı alın, sırtı annenin göğsüne yaslanmış, yüzü dışarıya bakacak şekilde yatırın. Bu pozisyon önemlidir. Çünkü yüzü size bakarsa sizinle ilgilenir ve uyuması gecikir. Kolunuzla bebeğinize sarılın ki kalkmaması gerektiğini hissetsin. 

Sabit kalıp belli bir pozisyonu yakaladıkta sonra artık kararlılıkla uyumasını beklemek kalmaktadır. Bu aşama en zordur diyebiliriz. Çünkü yorulan anne uyumamak için kendini zor tutar. Ancak yorgun olmayan bebeği uyumamak için direnir. Şayet gün içerisinde çok bebeğiniz yoruldu ve enerji harcadı ise uyunması kolay olur. Yoksa size sabırla beklemek düşecek. Aman sakın uyuyayım demeyin bebeğiniz anında firara yeltenebilir. Yataktan kalkmasına veya pozisyon değiştirmesine izin vermeyin. Şayet ağlarsa kulağına hafiften şşşşt diye seslenmeniz veya kısık sesle ninni söylemeniz bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştırır. Bu aşamada kuzunuzla konuşmayın, konuşma onun uykusunu açar. Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları nelerdir için bu aşamalarında ardından normal şartlarda 10 veya 20 dakika içinde miniklik kendini uykuya teslim edecektir. Şayet uyumazsa onu sıkacak uyku tulumu ve benzeri kıyafetlerini çıkarıp rahatlamasını sağlayın.

Uykuda Kalış Aşaması

Bebeğiniz gözlerini kapatıp en az 5 dakika açmadan kapalı tuttuktan sonra onu kendi yatağına götürün. Tamamen uykuya dalmamış olması, kendi yatağına götürüldüğünü anlaması önemlidir. Diğer türlüsünde uyandığında annesinin yanında olacağını düşünür, olmadığını anlayınca ağlar. Bebeğinizi yatağına koyduktan sonra odasında fazla oyalanmadan, gürültü yapmadan çıkın. Şayet bebeğiniz gece acıktığı için uyanırsa onu kendi yatağında emzirin veya biberonla sütünü verin. Anne sütünü hazırlarken baba da bebeği hafiften pışpışlarsa ağlayarak uykusundan uyanması engellenmiş olur. Tabi o saatte uyanık baba bulabilirseniz. Gece uyandığında bebeğinize fazla uyarıcı vermemeye yani ışığı açmamaya, onunla konuşmamaya, ses yapmamaya özen gösterilmelidir. Sütünü içen bebek şayet uyanmadıysa uykusuna devam edecektir. Uyandıysa yeni bir uyutma operasyonuna ihtiyacınız olacaktır. Aslında bebek uyutmak çok zorlu ve meşakkatli bir konu değildir. Sadece belli bir rutini yakalamak önemlidir. Bazen bebeklerin rutinden şaştıkları olur fakat bu durum nadir yaşanır durumda da biraz sabır ve kararlılık sorunu çözer.

Bebek Uyuturken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğimizi uyuturken bazı temel hataları yapmamaya özen göstermeliyiz. Bunun için;

 • Bebeğimize uygun uyku düzeni oluşturulmalı ve saati geldiğinde bebeğimizi uyutmalıyız. Şayet saati geldiğinde uyutmazsak bebeğimizin biyolojik saati karışır ve uyumamak için direnir. 
 • Sevgili annelerimiz bebeklerinizi bazen oturun ve izleyin. Bebeğinizin uykusu geldiğinde bazı işaretler verdiğini fark edeceksiniz. Bazıları burnunu kaşır, bazısı gözünü ovalar ama nerdeyse hepsi uykusu geldiğini bir şekilde annesine işaret diliyle anlatır. Bebeğinizi kolay uyutmanın yolları nelerdir de bu işaretleri takip etmek yeterli olacaktır. 
 • Anneyi yoracak, sallama, kucakta dolaştırma gibi eylemlere bebeğinizi alıştırmayın. Başlangıçta yormasa da zamanla yormaya başlayacak ve bebeğiniz uyumadıkça sizin yorgunluğunuz ve doğal olarak stresiniz artacaktır. 
 • Bebeğinizin kendini güvende hissetmesi için yanında olduğunuzu göstermeniz gerekir. Bunun içinde ninni söyleyebilirsiniz.

Bebeğinizi Uyuturken Sesin Etkisi

Bebekler aslında sessizliği sevmez. Bebeğinizi kolay uyutmanın yollarınelerdir sorusunun cevabı için bu ipucu oldukça önemli. Bebekler aslında dokuz ay boyunca anne karnında oldukça gürültülü bir ortamda gelişirler. Burada duydukları seslere benzer sesleri duyduklarında kendilerini güvende hissederler ve rahatlarlar. Bu da onların daha kolay uykuya geçmelerini sağlar. Elektrik süpürgesi, fön makinesi, vantilatör sesi gibi sesler de bebeklerin uyuduklarını mutlaka duymuşsunuzdur. Beyaz gürültü denilen bu ses için bir cihaz veya CD edinebilirsiniz veya internetten indirebilirsiniz. Aynı zamanda bu ses dışarıdan gelen seslerin etkisini de azaltacaktır. Hadi bakalım kolay gelsin ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
halkalı escort esenyurt escort esenyurt escort sohbet hattı sohbet hattı seks hikaye