fbpx

Anne Sütünü Attırmak İçin Neler Yapılır?

Anne için zorlu geçen dokuz ayın sonunda en güzel hediye sağlıklı bir şekilde dünyana gelmiş bebektir. Doğumdan sonra kadınlar zamanın çoğunu bebeği ile geçirmektedir. Bebeğin beslenmesi bakımı ve ilgisi annenin gününün çoğunu kaplamaktadır. Bu sure içinde en önemli konu bebeğin doğal bir şekilde beslenmesidir. Yeni doğmuş bebekler için anne sütü paha biçilmez besin öğesidir. Anne sütü bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan sıvı, besin ve enerji öğelerini içermektedir. Annenin emzirme döneminde sütü bazen geç gelebilmekte bazen de olumsuz durumlar nedeniyle azalabilmektedir. Peki anne sütünü arttırmak için neler yapılır? Çoğu kadını yakından ilgilendiren bir konudur. Kadınlar bu dönemde genellikle hem zayıflamak hem de sütü arttırmak için çaba sarf etmektedir.

Bebeğinizi emzirdiğiniz halde ağlamaya devam ediyorsa, doyduğunu hissetmiyorsanız sütünü az geliyor olabilir. . Ne yapacağım kaygısı yerine anne sütünü artırmak için neler yapılır, emziren anne ne yemeli, ne yememeli, anneye süt yapan besinler hangileridir, sorularına cevap bulmak için araştırma yapmaya başlamalıyız. Hemen hemen hepimiz bebeğimizin sağlıklı gelişimi için en az 6 ay, en fazla 24 ay emzirmemizin ne değerli olduğunu bilmekteyiz. Çünkü bu dönemlerde bebeğimize verdiğimiz anne sütü onun hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirecektir. Sütümüzü artırmak, bebeğimizin daha kaliteli süt emmesi için anne sütünü artıran yiyecekleri tüketmek için özen göstermeliyiz.

Anne Sütü

Doğum sırasında kaybedilen demir deposu bu dönemde daha çabuk oluşur. Bebekler aksilik olmadığı takdirde 2 yaşına kadar anne sütü almalıdır. Sorun çıkması halinde en az 6 ay bir bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Anne sütünü arttırmak için neler yapılır? Bu dönemde beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Hem annenin gücünü toplaması için hem de sütün artması için annenin beslenmesi önemlidir. Özellikle doğum sonrası kilolardan kurtulmak için yapılan diyetler bu dönemde anne ve bebeğini olumsuz etkilemektedir. Beslenmeye dikkat eden annenin sütündeki vitaminler de artmaktadır. Bu da bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. 

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Bebeğimizin karnımızda iken en güzel şekilde besleyip dünyaya getirdik. Şimdi sıra dünyada onu en doğru ve sağlıklı şekilde beslemeye geldi. Yeni doğum yapmış anneyi yormayacak en sağlıklı besin olan anne sütü, bebeğimizi besleme konusunda en büyük yardımcımız olacak. Anne sütü hem bebekler için hem de anne için oldukça önemlidir. Bu dönem emzirmek anne ile bebek arasındaki bağın gelişmesine katkı sağlamaktadır. Emzirmek, lohusalık dönemindeki annenin psikolojisine iyi geldiği gibi bebeğimiz için de en sağlıklı besindir. Aynı zamanda meme, yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. 

Doğum sonrası birçok etken anne sütünü olumsuz etkilemektedir. Bu durum, anne sütünü arttırmak için neler yapılır? sorusunu akla getirmektedir. Anne sütünün artırılması için annenin bol dinlenmesi, yorgunluk ve stresten uzak durması oldukça önemlidir. Gece emzirmek süt oluşumu artırır. Gergin ve boşalmamış memede süt yapımın yavaşlar. Bundan dolayı bebeğiniz uyuduğu için emmediyse sağıp saklayabilirsiniz. Süt oluşumu için emzirmeyi aceleye getirmemek, rahat ortamda emzirmek önemlidir. Ayrıca emzirme süresince sigara, alkol ve kafeinli içecekler gibi zararlı gıdalardan da uzak durulmalıdır. 

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütünü arttırmak için neler yapılır? Sorusu ile birlikte anne sütünün çocuğa faydaları önemli konulardan biridir. Anne sütü;

  • Bebeği başta ishal olmak üzere bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı korumaktadır. 
  • Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamaktadır. 
  • Menenjit ve idrar yolu enfeksiyonları gibi mikrobik hastalıklardan korumaktadır. 
  • Bebeklerin kalsiyum ihtiyacını karşılayan anne sütü dişlerin kolay çürümesini engellemektedir. 
  • Ani bebek ölüm riskini azaltmaktadır. 
  • Zeka ve psikolojik gelişimi olumlu etkilemektedir. 
  • Anne ve bebek arasındaki bağ güçleneceği için bebeğin kişiliği olumlu etkilenmektedir.
  • Kolay sindirilebilen anne sütü bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık meydana getirmemektedir. 

Birçok yönden bebek sağlığı için önemli olan anne sütünü arttırma konusuna dikkat edilmelidir. Aslında biz kadınlar bunun farkındayız bu nedenle anne sütünü arttırmak için neler yapılır? Konusunda sıkça araştırma yapmaktayız. Sütü arttıran besinler tespit edildikten sonra dikkat edilmesi gereken diğer konu hangi besinin daha etkili olduğunu belirlemektir. Her kadının bünyesi farklıdır bu nedenle sütü arttıran besinlerin tüketilerek neyin iyi geldiğini tespit etmek gerekmektedir. 

Anne Sütünü Artıran Temel Besin; Su

Yeni bebek dünyaya getirmiş annelerin günlük kalorisinin üzerine en fazla ek 500 kalori almaları yeterlidir. Aile büyüklerimiz sütünüz artsın diye her şeyi yedirmeye kalkabilir. Onları uygun bir lisanla reddetmeye özen gösterin. Çünkü neredeki kalorili yiyecekler var onları yedireceklerdir. Doğru ve sağlıklı beslenme ile anne sütünü artırmak mümkündür. Anne sütünü artırmak için tüketilmesi gereken en sağlıklı ve temek besin sudur. Su hem biz annelerin doğum sonrası kilolarının vermesine yardımcı olurken hem de bebeğimizin beslenmesi için sütümüzü artırmaktadır. 

Anne sütünün yaklaşık olarak yüzde 87’si sudur. Bundan dolayı bebeğini emziren annelerin bu dönemde normal ihtiyacının üzerinde su tüketmesi gerekir. 60 kilo civarlarındaki kişinin içmesi gereken günlük su miktarı 2 litre iken bebeğini emziren annelerin 3 veya 3,5 litre içmesi gerekir. O kadar saf suyu içmek tabi biraz zor olabilir. Bundan dolayı 2 veya 2,5 litresini saf su, 1 litresini de şekersiz komposto, ayran, bitki çayı şeklinde tüketebiliriz. Meyvelerin içinde zaten şeker olduğundan komposto yaparken ilave şeker eklemeye gerek yoktur. Emziren annelerin her emzirmenin ardınsan kaybettiğimiz sıvıyı takviye etmemiz lazım ki diğer emzirme için sütümüz olsun. Anne sütünü artırmak için neler yapılır konusunda tavsiyem;

Halk arasında bilinenin aksine çok şekerli gıdalar tüketmek sütü artırmaz. Her emzirmemizin ardından 1 veya 1,5 bardak su veya sulu diğer gıdalardan yeterli miktarda aldığımızda süt miktarımızı artırırız. 

Sütün Kanallarda İlerlemesini Hızlandıran Besin; Yulaf

Biz annelerde süt üretimini düşüren en önemli etken demir eksikliğimizin olmasıdır. Demir eksikliği olan annenin süt üretimi azalır ve bebeği doymaz. Demir kaynağı besinler tüketmeliyiz. Demir kaynağı olan ve aynı zamanda rahatlatıcı özelliği olan yulaf, sütün meme kanallarında daha hızlı ilerlemesini ve süt artırımını sağlar. Oksitosin hormonunun salınımını uyaran yulaf oldukça faydalı bir besin olup anne sütünü artırmak için neler yapılır için önemlidir. Yulafı tek başına yemek bazılarımız için işkence olabilir. O arkadaşlara tavsiyem yulafı pişirerek veya sütle karıştırmalarıdır. Özellikle sabah kahvaltılarında çok güzel oluyor.

Süt Kanallarını Geliştirmek İçin Havuç

Havuçta, bayanlarda bulunan östrojene benzeyen fitoöstrojen maddesi bulunmaktadır. Östrojen hormonunun yaptığı, süt oluşumunu desteklemek ve meme dokusunun sağlıklı gelişimini sağlama görevlerini fitoöstrojen maddesiyle havuç sağlamaktadır. Fitoöstrojen aynı zamanda süt üretimini de artırıp, meme dokusu içindeki süt kanallarını geliştirmektedir.  Emzirme döneminde annelerimizin en çok ihtiyaç duydukları madde beta karotendir. Beta karoten kaynağı olan havuç, annelerimizin ihtiyacını da gidermektedir. Emzirme döneminde bol havuç tüketen annelerin bebeklerinin büyüdüklerinde havuç tüketimini daha kolay kabul ettiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı emziren annelerimize tavsiyem öğünlerinizdeki salatalara en az bir tane havuç eklemeyi unutmayın.  

Sütün Yağ İçeriğini Rezene Artırır

Rezenenin içeriğinde de fitoöstrojen bulunmaktadır. Bayanlardaki östrojen benzeri görev yapan fitoöstrojen sayesinde Rezene, sütün yağ içeriğini ve süt miktarını artırmaktadır. Malum olduğu üzere annenin yediği besinler sütü aracılığıyla bebeğe geçmektedir. Rezene tüketen annelerin bebeklerinde hazımsızlık ve sindirim problemlerine az rastlanır. Çünkü anneden bebeğe rezenenin etkisi geçer. Bunu fırsat bilip devamlı rezene içmek de sağlıklı olmayacaktır. Günde en fazla 3 fincan rezene çayı içerek süt miktarımızı artırmamız mümkündür. Anne sütünü artırmak için neler yapılır sorusuna rezene çayı sağlıklı bir cevaptır. Siyah çay yerine anne adaylarına şekersiz rezene çayı içmelerini tavsiye edebiliriz. 

Süt Salınımı Artırmak için Arpa

Arpa mı tövbe hayatta yemem demeyin çünkü arpa süt salımınını artıran harika bir besin maddesidir. Arpanın içinde polisakkaritin maddesi bulunmaktadır. Polisakkaritin annedeki memede bulunan süt salgılayıcı hücrelerden süt salınımını sağlayan Prolaktin hormonunu uyarmaktadır.  Bundan dolayı kuzucuklarımızın sağlıklı beslenebilmesi için mecburen istemesek de arpa yiyeceğiz. Fakat arpayı daha lezzetli tüketebilmek için arpanın çimlendirilmesi neticesinde elde edilen içeceklerinden her gün 1 tane içmemiz yeterli olacaktır. Bu içeceklerin kalorisi oldukça yüksek olduğundan bir taneden fazla içmemeye dikkat edilmeli yoksa kilolar alır başını gider. 

Sütün Kalitesini Baklagiller Artırıyor

Baklagiller iyi bir demir kaynağıdır. Demir ise sütün kalitesinin ve miktarının artırılmasında önemli rol oynar. Vejeteryan ve emziren annelerin mutlaka baklagiller tüketimine dikkat etmesi gerekir. Malum olduğu üzere baklagiller bazen gaz problemlerine neden olabilmektedir. Bu gaz anneden bebeğe geçip uykusuz geceler geçirmenize neden olur. Bu gibi istenmeyen gaz problemlerinin yaşanmaması için baklagilleri bir kere haşlayıp o suyunu dökmeli, gazını atmalıdır. Gazı çıkarılarak hazırlanan barbunya, nohut, fasulye gibi baklagillerden haftada 2 veya 3 defa yemek annemizin sütünün kalitesini artıracaktır.

Sütün Miktarını Artırmak İçin Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketilmeli

İçerdikleri fitoöstrojen sayesinde süt miktarını artıran kara lahana, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerden bolca tüketilmelidir. Bu sebzeler sadece fitoöstrojen bakımından zengin olmayıp A vitamini, demir, folat ve kalsiyum bakımından da zengin olduğundan anne sütünün kalitesini oldukça yükseltmektedirler. Diş ve kemik sağlığının korunması, kasların daha sağlıklı olarak görev yapması, sinir sisteminin sağlıklı olması için kalsiyum oldukça önemlidir. Yoğurt, süt ve peynir gibi maddelerde de bulunan kalsiyumu her gün yeterli miktarda almamız hem kendi sağlığımız hem de bebeğimizin sağlığı için önemlidir. 

Yeşil yapraklı sebzelerde hatırı sayılır miktarda bulunan kalsiyum susam, kekik, badem, ceviz, fındık gibi gıdalar da bulunmaktadır. Anne sütünü artırmak için neler yapılır sorunuza verebileceğin bir diğer tavsiye de, emzirme süresi içinde koyu yeşil yaprakları sebzeleri salatalarınızda, kekiği et yemeklerinizde, günlük 1 çay kaşığı susamı salataların üzerine ilave ederek, badem gibi gıdaları da arada atıştırmalık tüketmenizdir. Badem, ceviz tarzı kuruyemişlerin kalorisi yüksek olduğundan günde 4 tam ceviz, 10 tane çiğ badem veya fındık yenmesi yeterlidir. Hem bebeğimizin sütü artacak hem biz sağlıklı besleneceğiz.

Bebeğin Daha Çok Emmesi İçin Sarımsak

Anne sütü ve bebekler üzerinde yapılan araştırmalar,  annelerin bebeklerini emzirmeden evvel sarımsak tükettiklerinde bebeklerin daha çok ve aktif emdiklerini göstermiştir. Anne sütünü artırmak için neler yapılır konusunda öncelikle bebeklerin aktif emmesini sağlamak gerekiyor. Halk arasında bir söz vardır, bebek ne kadar çok emerse süt o kadar çok gelir. Bu doğrudur bebeğin emmesi süt miktarını artırmaktadır. Sarımsak bebeklerde gaz oluşumuna ve hazım problemlerine neden olabilir. Budan dolayı siz emziren annelere tavsiyem yemeklerinize az miktar katarak başlayın. Şayet bebeğinizde gaz yapmazsa gün içerisinde 1 veya 2 diş tüketmeye devam edersiniz. Gaz veya hazımsızlık yaparsa veya yemekte zorlanırsanız sarımsak kapsülü kullanılabilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
halkalı escort esenyurt escort esenyurt escort sohbet hattı sohbet hattı seks hikaye